Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Dog Day Afternoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Maltese Falcon (1941) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Untouchables (1987) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Double Indemnity | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Boyz n the Hood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Serpico | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | American Gangster | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Frenzy | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Collateral | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Man on Fire (2004) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | A Time to Kill (1996) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Zodiac (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 |



