Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Good Will Hunting | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 3. | In Bruges | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 9. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Princess Bride | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.5/4 | 3.2/4 |



