Kid Friendly Halloween movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Addams Family (1991) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Addams Family Values | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Casper | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 5. | Coraline | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Corpse Bride | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Frankenweenie (2012) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Ghostbusters (1984) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Goonies | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Gremlins (1984) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Haunted Mansion (2003) | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 13. | Hocus Pocus | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Hotel Transylvania | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | It's the Great Pumpkin, Charlie Brown | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Monster House | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Monsters, Inc. | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | The Nightmare Before Christmas | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | ParaNorman | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | 4.0/4 | 2.8/4 |



