Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Bourne Identity (2002) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | 300 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Lethal Weapon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Kill Bill: Volume 1 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Professional, The ( Léon ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Sin City | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Bourne Supremacy | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Transformers (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Live Free or Die Hard | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Twister (1996) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Quantum of Solace | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Kill Bill: Volume 2 | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Gone in 60 Seconds (2000) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Crank | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Shoot 'Em Up | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Wanted (2008) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | The Italian Job (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 |



