Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Mummy (1999) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 4. | 300 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Army of Darkness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Stardust (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | The NeverEnding Story | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Dragonheart | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Robin Hood: Prince of Thieves | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Lord of the Rings: The Two Towers | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Pirates of the Caribbean: At Worlds End | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | National Treasure | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 2.0/4 | 3.0/4 | 



