Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Bourne Identity (2002) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Transformers (2007) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The Bourne Supremacy | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | 300 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Casino Royale (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Spider-Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Live Free or Die Hard | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.0/4 | 3.1/4 |



