Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Independence Day (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | X-Men: The Last Stand | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Star Trek: The Motion Picture | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Men in Black (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Jurassic Park 3 | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Star Trek IV: The Voyage Home | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Terminator 3: Rise of the Machines | 3.0/4 | 2.4/4 |



