Best Movies of 1995
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Dead Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | 12 Monkeys | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Dead Man Walking | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Heat (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Nixon | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Rob Roy (1995) | N/A | 2.7/4 | |
| 10. | Casino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Sense and Sensibility (1995) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Clueless | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Babe (1995) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Toy Story | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Apollo 13 | N/A | 3.1/4 | |
| 16. | The Quick and the Dead (1995) | N/A | 2.6/4 | |
| 17. | Pocahontas | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Mallrats | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Jumanji (1995) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Bad Boys (1995) | N/A | 2.6/4 | |
| 21. | Goldeneye | N/A | 2.8/4 | |
| 22. | Hackers | N/A | 2.5/4 | |
| 23. | Waterworld | N/A | 2.3/4 | |
| 24. | Casper | N/A | 2.4/4 | |
| 25. | Judge Dredd (1995) | N/A | 2.2/4 |



