Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Reality Bites | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Apocalypto | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Reader | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Gardens of the Night | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Atonement (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Baby Mama | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Dirty Love | 3.5/4 | 1.7/4 | |
| 9. | Summer of Sam | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | The 40 Year-Old Virgin | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Fun With Dick and Jane (2005) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 12. | Dan in Real Life | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Orange County | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Lost in Translation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | North Country | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | The Boondock Saints | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | National Lampoon's Christmas Vacation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | National Lampoon's European Vacation | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Wet Hot American Summer | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | Cool Hand Luke | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | 50 First Dates | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Because I Said So | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 23. | Don't Tell Mom the Babysitter's Dead | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 24. | My Cousin Vinny | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Grindhouse | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Death Proof | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 27. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Major Payne | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 30. | Super Troopers | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 31. | Mermaids (1990) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 32. | Billy Madison | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 33. | Girl, Interrupted | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 34. | The Life Before Her Eyes | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 35. | Resident Evil: Extinction | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 36. | Weird Science | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | A Scanner Darkly | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 38. | Ghost World | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 39. | American History X | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 40. | Black Snake Moan | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 41. | Grandma's Boy (2006) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 42. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 |



