Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Sting (1973) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 5. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Professional, The ( Léon ) | N/A | 3.3/4 | |
| 8. | Mystic River | N/A | 3.1/4 | |
| 9. | American History X | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Usual Suspects | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | The Godfather: Part II | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Goodfellas | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Kill Bill: Volume 1 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Sin City | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Snatch | N/A | 3.1/4 | |
| 17. | Chinatown | N/A | 3.2/4 |



