Best Movies of 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Inglourious Basterds (2009) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Hurt Locker | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | (500) Days of Summer | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Road (2009) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Zombieland | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Up in the Air (2009) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Hangover | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Men Who Stare at Goats | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | District 9 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Watchmen | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Terminator Salvation | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Land of the Lost | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 14. | Adam (2009) | N/A | 2.3/4 | |
| 15. | Funny People | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Taking Woodstock | N/A | 2.4/4 | |
| 17. | 9 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Law Abiding Citizen | N/A | 2.8/4 | |
| 19. | The Informant! (2009) | N/A | 2.5/4 | |
| 20. | Batman: Gotham Knight | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Capitalism: A Love Story | 3.5/4 | 2.4/4 |
Recent Comments
The Film Rebel - wrote on 05/04/10 at 06:52 PM CT
Best Movies of 2009 comment
PS Gotham Knight was 08
The Film Rebel - wrote on 04/18/10 at 08:29 PM CT
Best Movies of 2009 comment
Watchmen only at 11?!?! District 9 only at 10?!?!? HOW DARE YOU!!! haha jk




