Top Directors 001: Alfred Hitchcock
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Shadow of a Doubt (1943) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Strangers on a Train | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | North by Northwest | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The 39 Steps (1935) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Lady Vanishes (1938) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Frenzy | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Birds (1963) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Girl Was Young, The ( Young and Innocent ) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Rear Window | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Wrong Man (1956) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Man Who Knew Too Much (1956) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Dial M for Murder | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Notorious (1946) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Suspicion (1941) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Family Plot | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Psycho (1960) | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | The Man Who Knew Too Much (1935) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Stage Fright (1950) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Marnie | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | I Confess | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Rebecca (1940) | 1.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Sabotage (1937) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Spellbound (1945) | 1.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | To Catch a Thief | 1.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | The Trouble with Harry | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 27. | The Paradine Case | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 28. | Topaz (1969) | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 29. | Rope | 0.5/4 | 3.1/4 | |
| 30. | Jamaica Inn | 0.5/4 | 2.2/4 | |
| 31. | Under Capricorn | 0.5/4 | 2.1/4 | |
| 32. | The Skin Game (1931) | 2.0/4 | 1.9/4 |



