Best Gangster Films by Matt

Best Gangster Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather 4.0/4 3.5/4
2. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
3. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
4. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
5. The Departed 4.0/4 3.3/4
6. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
7. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
8. Casino 4.0/4 3.2/4
9. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
10. A Bronx Tale 4.0/4 3.0/4
11. Carlito's Way 4.0/4 3.0/4
12. Donnie Brasco 4.0/4 2.9/4
13. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
14. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
15. True Romance 3.5/4 3.1/4
16. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
17. Mean Streets 3.5/4 3.0/4
18. American Gangster 3.0/4 3.0/4
19. Gotti (1996) 3.0/4 2.7/4
20. State of Grace 3.0/4 3.0/4
21. Miller's Crossing 3.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name