Hitchcock
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Notorious (1946) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Birds (1963) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Shadow of a Doubt (1943) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Frenzy | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Lady Vanishes (1938) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Wrong Man (1956) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Strangers on a Train | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Man Who Knew Too Much (1956) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Sabotage (1937) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Trouble with Harry | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Dial M for Murder | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Rebecca (1940) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | To Catch a Thief | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Rope | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | The 39 Steps (1935) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Suspicion (1941) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Foreign Correspondent | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Spellbound (1945) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 23. | The Man Who Knew Too Much (1935) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Marnie | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | The Lodger: A Story of the London Fog (1928) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Lifeboat | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 27. | Girl Was Young, The ( Young and Innocent ) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 28. | Stage Fright (1950) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 29. | Saboteur | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Secret Agent (1936) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 31. | I Confess | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 32. | The Paradine Case | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 33. | Family Plot | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Topaz (1969) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 35. | Torn Curtain | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 36. | Under Capricorn | 1.0/4 | 2.1/4 |
Recent Comments
goodfellamike - wrote on 04/09/08 at 09:44 PM CT
Hitchcock comment
Love the list. Frenzy, Sabotage and Dial M for Murder get sadly overlooked by most people. Of course I'm always glad to see my favorite movie of all time so high on the list as well. Cheers




