Top Best Picture Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | West Side Story (1961) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Godfather | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 5. | The Deer Hunter | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Unforgiven (1992) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 |



