Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Serenity (2005) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Star Trek VI: The Undiscovered Country | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | 2046 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | A Scanner Darkly | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Star Trek IV: The Voyage Home | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Primer | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Star Trek: Nemesis | 3.0/4 | 2.5/4 | 



