Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Beauty and the Beast (1962) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Fox and the Hound | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Bambi | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Aladdin (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Toy Story 3 | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Jungle Book (1942) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | 101 Dalmatians (1961) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Peter Pan (1953) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Cinderella (1950) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Pocahontas | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Snow White and the Seven Dwarfs | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Cars | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Monsters, Inc. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Tarzan (1999) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Lady and the Tramp (1955) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The SpongeBob SquarePants Movie | 3.0/4 | 2.6/4 |



