Top Sport
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Field of Dreams | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Remember the Titans | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Slap Shot | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Million Dollar Baby (2004) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Blind Side | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Tin Cup | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Bull Durham | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Any Given Sunday | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Rudy | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Rocky II | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Miracle (2004) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Invincible (2006) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Coach Carter | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | We Are Marshall | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Seabiscuit | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Glory Road | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 18. | Rocky III | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | The Legend of Bagger Vance | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 20. | He Got Game | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Hard Ball ( Hardball ) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 22. | Diggstown | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | Rocky V | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 24. | Gladiator (1992) | 2.0/4 | 2.3/4 |



