Favorite 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Inglourious Basterds (2009) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Up in the Air (2009) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Hurt Locker | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Taken (2009) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Michael Jackson's This is It | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | I Love You, Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Time Traveler's Wife | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Julie & Julia | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Invictus | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | It's Complicated | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | The Proposal (2009) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | The Men Who Stare at Goats | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | The Soloist | 4.0/4 | 2.6/4 |



