Top Romance Movie List by Groovymoovy

Top Romance

# Movie Title Rating Overall Add
1. Déjà Vu (1998) 4.0/4 2.8/4
2. Always (1985) 4.0/4 2.6/4
3. Going Shopping 4.0/4 2.7/4
4. Casablanca 4.0/4 3.3/4
5. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
6. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
7. Harold and Maude 4.0/4 3.1/4
8. Doctor Zhivago 4.0/4 3.1/4
9. Modern Times 4.0/4 3.3/4
10. Sabrina (1954) 4.0/4 3.1/4
11. Guess Who's Coming to Dinner 4.0/4 3.0/4
12. Finding Bliss 4.0/4 2.7/4
13. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
14. The African Queen 4.0/4 3.1/4
15. Witness (1985) 4.0/4 3.0/4
16. Jerry Maguire 3.5/4 2.8/4
17. Marnie 3.5/4 2.8/4
18. Adam's Rib (1949) 4.0/4 2.9/4
19. Imitation of Life (1959) 4.0/4 3.0/4
20. Top Gun (1986) 3.5/4 2.7/4
21. Saturday Night Fever 3.5/4 2.8/4
22. How Stella Got Her Groove Back 4.0/4 2.6/4
23. An Officer and a Gentleman 4.0/4 2.9/4
24. Working Girl (1988) 4.0/4 2.7/4
25. Alice Doesn't Live Here Anymore 3.5/4 2.9/4
26. Sliding Doors 4.0/4 2.7/4
27. Far from Heaven 3.5/4 3.0/4
28. Monster's Ball 4.0/4 2.7/4
29. Mamma Mia! 4.0/4 2.6/4
30. Sabrina (1995) 4.0/4 2.5/4
31. Hollywood Dreams 4.0/4 2.8/4
32. Queen of the Lot 4.0/4 2.8/4
33. Irene in Time 4.0/4 2.6/4
34. Can She Bake a Cherry Pie? 4.0/4 2.9/4
35. Someone to Love (1987) 4.0/4 2.9/4
36. Say I Do 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name