Top Horror Movie List by BillOrSomething

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
2. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
3. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
4. Ringu 4.0/4 2.8/4
5. Alien 4.0/4 3.3/4
6. Jaws 4.0/4 3.2/4
7. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
8. Diabolique ( diaboliques, Les ) 4.0/4 3.0/4
9. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
10. Rosemary's Baby 3.5/4 3.0/4
11. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
12. Poltergeist (1982) 3.5/4 3.0/4
13. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
14. Werckmeister Harmonies ( Werckmeister harmóniák ) 3.5/4 2.7/4
15. House on Haunted Hill (1959) 3.5/4 2.8/4
16. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
17. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 3.5/4 3.1/4
18. Saw 3.5/4 2.9/4
19. Audition ( Ôdishon ) 3.5/4 2.9/4
20. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name