Movies set in Oregon
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Kansas City Bomber | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 2. | Overboard (1987) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Drugstore Cowboy | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Wendy and Lucy | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Thumbsucker | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Stand by Me | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Personal Best | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Five Easy Pieces | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Goonies | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Elephant (2003) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | My Own Private Idaho | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Kindergarten Cop | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Bandits (2001) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Feast of Love | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Mala Noche | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Body of Evidence | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 18. | What the #$*! Do We (K)now!? ( What the Bleep Do We Know? ) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 19. | Sometimes a Great Notion ( Never Give a Inch ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Prefontaine | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Untraceable | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 22. | Bongwater | 2.5/4 | 1.6/4 | |
| 23. | Portland Exposé | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Paranoid Park | N/A | 2.7/4 | |
| 25. | The Hunted (2003) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 26. | Antitrust | N/A | 2.3/4 | |
| 27. | Mean Creek | N/A | 2.9/4 | |
| 28. | Foxfire (1996) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 29. | Raising Flagg | 1.0/4 | 1.6/4 | |
| 30. | National Lampoon's Animal House | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Meek's Cutoff | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 32. | Rogue River (1951) | N/A | 2.5/4 | 



