Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Predator (1987) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The X Files: Fight the Future | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Invasion of the Body Snatchers (1956) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Serenity (2005) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Sunshine (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Transformers (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Knowing | N/A | 2.4/4 | |
| 15. | Dark City (1998) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | I Am Legend | 3.5/4 | 2.8/4 |



