Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Ghostbusters (1984) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Pee Wee's Big Adventure | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Monster Squad | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Dogma | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Into the Wild | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Rocketeer | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | King Kong (2005) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Legend (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Dark Crystal | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Big Trouble in Little China | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Jumanji (1995) | 3.0/4 | 2.6/4 |



