Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Hobbit: An Unexpected Journey | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Coraline | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Dark Crystal | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | An American Tail | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Sleeping Beauty (1959) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Monsters, Inc. | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Mulan (1998) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Shrek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | How the Grinch Stole Christmas (1966) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | The Secret of NIMH | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | How to Train Your Dragon (2010) | 3.0/4 | 3.2/4 |



