My Top 15 of the 2000s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Memories of Murder ( Salinui chueok ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 |



