My Favorite Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Dune (2021) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Dune: Part Two | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Rogue One: A Star Wars Story | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Stargate | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | The Abyss | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Ladyhawke | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Enemy Mine | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Elizabeth | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Predator (1987) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Hunger Games | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Hunger Games: Catching Fire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Hunger Games: Mockingjay Part 1 | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Hunger Games: Mockingjay Part 2 | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Reign of Fire | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Contact (1997) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 21. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Morbius | N/A | 1.8/4 |



