Most Rewatches
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Hocus Pocus | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Scream (1996) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Coraline | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Rocky Horror Picture Show | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Rosencrantz & Guildenstern Are Dead | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | How the Grinch Stole Christmas (2000) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Hook (1991) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Marie Antoinette (2006) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Stephen King's It | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 13. | Tombstone | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 |



