Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Wanted (2008) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Matrix Revolutions | N/A | 2.5/4 | |
| 4. | The Matrix Reloaded | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | The Fifth Element | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Sphere | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Back to the Future | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Gattaca | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Minority Report | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | A.I. Artificial Intelligence | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Men in Black (1997) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Independence Day (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Blade: Trinity | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Aeon Flux | 2.5/4 | 2.0/4 |



