Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Back to the Future | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Terminator | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Rise of the Planet of the Apes | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | District 9 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Independence Day (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Men in Black (1997) | 3.0/4 | 2.8/4 |



