Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Hobbit: An Unexpected Journey | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Raiders of the Lost Ark | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Back to the Future | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Jurassic Park | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 |



