Exceeeded Expectations (Full Order)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Moonrise Kingdom | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Warrior (2011) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Wedding Singer | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | The Wrestler (2008) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Wedding Crashers | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Chernobyl Diaries | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 9. | Waiting... (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Superbad | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Super Troopers | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Fast Times at Ridgemont High | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Walking Tall (2004) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 14. | The Girl with the Dragon Tattoo (2011) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Joe Dirt | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 16. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Man on the Moon | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | In the Line of Fire | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Seeking a Friend for the End of the World | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Les Misérables (2012) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Dawn of the Dead (1979) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Fargo (1996) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 25. | The Cooler | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 26. | The Place Beyond the Pines | N/A | 3.0/4 |



