Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Nuovo cinema Paradiso | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Breakfast at Tiffany's | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | (500) Days of Summer | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Taxi Driver (1976) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) | N/A | 3.0/4 | |
| 10. | Pulp Fiction | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | West Side Story (1961) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Women on the Verge of a Nervous Breakdown ( Mujeres al borde de un ataque de nervios ) | N/A | 3.0/4 | |
| 14. | Amadeus | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | The Boy in the Striped Pyjamas | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Phantom of the Opera (2004) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | All About Eve | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 |
Recent Comments
Daniel Corleone - wrote on 10/04/12 at 09:22 PM CT
Top Movie List comment
Nice list, most are underrated.




