My Favorite Films of 1994
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Crow (1994) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Natural Born Killers | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | S.F.W. | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | True Lies | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Speed (1994) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Backbeat | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 11. | Clerks | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Wyatt Earp | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Airheads | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Reality Bites | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Interview with the Vampire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | No Escape (1994) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 17. | The Next Karate Kid | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 18. | Timecop | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 19. | Ace Ventura: Pet Detective | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Dumb and Dumber | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | The Mask (1994) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 22. | Beverly Hills Cop III | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 23. | Blown Away (1994) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | It Could Happen to You (1994) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 25. | Junior | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 26. | Major League II | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 27. | My Girl 2 | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 28. | Phantasm III: Lord of the Dead | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 29. | The Shadow (1994) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 30. | Wes Craven's New Nightmare | 1.5/4 | 2.7/4 |



