Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Rocky Horror Picture Show | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | What's Eating Gilbert Grape | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Chocolat (2000) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Holiday (2006) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Pet Sematary (1989) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Stephen King's It | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Interview with the Vampire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Crow (1994) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Snow White and the Seven Dwarfs | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 |



