Top Sport
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Jerry Maguire | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Bend it Like Beckham | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 4. | The Program (1993) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 5. | Remember the Titans | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Blind Side | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Color of Money | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | White Men Can't Jump (1992) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Hoop Dreams | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Searching for Bobby Fischer | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Bring It On | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 12. | The Karate Kid (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Hoosiers | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | A League of Their Own | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Rad | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 16. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Bull Durham | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Love & Basketball | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | The Cutting Edge | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | The Winning Season | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Varsity Blues | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 22. | Stick It | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | The Mighty Ducks | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Cool Runnings | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 25. | The Pistol: The Birth of a Legend | 3.0/4 | 2.9/4 |



