Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Stardust (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 |



