Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Rushmore | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Road Home, The ( Wo de fu qin mu qin ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Escape from New York | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Rashômon | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Road (2009) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Legend (1986) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Ghost World | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 |



