Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | RoboCop (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Rambo | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Dredd (2012) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Cobra (1986) | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 7. | Rambo: First Blood | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Punisher: War Zone | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Dirty Harry | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Captain America: The First Avenger | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | X-Men Origins: Wolverine | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | X2 - X-Men United | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Underworld (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Dead Pool | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | On Her Majesty's Secret Service | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Excalibur | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Beowulf (1999) | 3.5/4 | 2.0/4 | |
| 19. | Batman Forever | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 20. | Braveheart (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Goldeneye | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 23. | The Postman (1997) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 |



