Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Last Exorcism | 0.5/4 | 2.2/4 | |
| 2. | My Soul to Take | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 3. | The Uninvited (2009) | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 4. | Friday the 13th (2009) | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 5. | Saw | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Saw II | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Saw III | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Saw IV | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 9. | Saw V | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 10. | Saw VI | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Saw 3D: The Final Chapter | 0.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | The Crazies (2010) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | 1408 | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | I Am Legend | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Silent Hill | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Poltergeist (1982) | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Stir of Echoes | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | The Silence of the Lambs | 2.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | Gothika | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 20. | FearDotCom | 1.5/4 | 1.3/4 |



