Stephen King Adaptations
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Mist | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Apt Pupil | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Misery | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Doctor Sleep | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Secret Window | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | The Long Walk | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | 1408 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | The Life of Chuck | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Pet Sematary (1989) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | The Dead Zone (1983) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Green Mile | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Christine (1983) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Carrie (1976) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Running Man (1987) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | The Boogeyman (2023) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Sleepwalkers (1992) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 20. | The Monkey | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Pet Sematary (2019) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 22. | It Chapter Two | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | It (2017) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | In the Tall Grass | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 25. | Firestarter (2022) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 26. | Maximum Overdrive | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 27. | Dreamcatcher (2003) | 0.5/4 | 2.0/4 |



