Top War
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Deer Hunter | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Full Metal Jacket | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Paths of Glory | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Lawrence of Arabia | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Caine Mutiny | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | All Quiet on the Western Front (1930) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Stalag 17 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Great Escape | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Sergeant York | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Apocalypse Now | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Patton | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The General (1927) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Tora! Tora! Tora! | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Sands of Iwo Jima | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Dirty Dozen | 3.0/4 | 3.1/4 |



