Top 15 Films of 2009 by seandonovan

Top 15 Films of 2009

# Movie Title Rating Overall Add
1. A Serious Man 4.0/4 2.9/4
2. The Hurt Locker 4.0/4 3.1/4
3. Bright Star 4.0/4 2.9/4
4. (500) Days of Summer 4.0/4 3.0/4
5. In the Loop 4.0/4 3.0/4
6. White Ribbon, The ( weiße Band, Das ) 3.5/4 2.8/4
7. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
8. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 3.5/4 2.9/4
9. Where the Wild Things Are 3.0/4 2.6/4
10. District 9 3.0/4 3.0/4
11. Moon 3.0/4 3.1/4
12. Humpday 3.0/4 2.5/4
13. Hunger (2008) 3.0/4 2.9/4
14. Julia (2009) 3.0/4 2.8/4
15. An Education 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name