Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Predator (1987) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Serenity (2005) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | District 9 | 3.5/4 | 3.0/4 |




