Top Picks of 2010 (No particular order)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Youth in Revolt (2009) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 2. | Shutter Island | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Prophet, A ( prophète, Un ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Brooklyn's Finest | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 5. | Kick-Ass | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Harry Brown | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Get Him to the Greek | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Winter's Bone | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Inception | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Other Guys | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Scott Pilgrim vs. The World | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Animal Kingdom (2010) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Town (2010) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Let Me In | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Social Network | 3.5/4 | 3.0/4 |



