Top Comedy Movie List by Nancy Pryor

Top Comedy

# Movie Title Rating Overall Add
1. All of Me (1984) 4.0/4 2.9/4
2. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
3. Babyfever 4.0/4 2.8/4
4. Beverly Hills Cop 4.0/4 2.9/4
5. The Big Chill 4.0/4 2.9/4
6. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
7. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
8. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
9. Bringing Down the House 4.0/4 2.5/4
10. Can She Bake a Cherry Pie? 4.0/4 2.9/4
11. Drive, He Said 4.0/4 2.9/4
12. The Devil Wears Prada 4.0/4 2.7/4
13. Eating 4.0/4 2.8/4
14. Family Plot 4.0/4 2.9/4
15. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
16. Festival in Cannes 4.0/4 2.6/4
17. Harold and Maude 4.0/4 3.1/4
18. Hollywood Dreams 4.0/4 2.8/4
19. Irene in Time 4.0/4 2.6/4
20. The Last Summer in the Hamptons 4.0/4 2.7/4
21. New Year's Day (1989) 4.0/4 2.7/4
22. Queen of the Lot 4.0/4 2.8/4
23. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
24. Richard Pryor ...Here and Now 4.0/4 3.1/4
25. Sitting Ducks 4.0/4 2.9/4
26. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
27. Someone to Love (1987) 4.0/4 2.9/4
28. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
29. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name