Top 21 Horror Movies of the 21st Century by tuffyslims

Top 21 Horror Movies of the 21st Century

# Movie Title Rating Overall Add
1. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 4.0/4 3.1/4
2. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
3. Them ( Ils ) 3.5/4 2.4/4
4. Zombieland 3.5/4 3.0/4
5. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
6. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.0/4 2.9/4
7. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
8. The Strangers (2008) 2.5/4 2.5/4
9. Paranormal Activity 2.5/4 2.5/4
10. The Exorcism of Emily Rose N/A 2.6/4
11. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
12. [ Rec ] 2.0/4 2.9/4
13. Funny Games (2008) 3.0/4 2.6/4
14. Ju-On: The Grudge 3.0/4 2.8/4
15. The Descent (2006) 2.5/4 2.9/4
16. Pontypool 2.0/4 2.6/4
17. High Tension ( Haute tension ) 2.0/4 2.8/4
18. Frailty 3.0/4 2.9/4
19. Open Water 2.5/4 2.3/4
20. The Others (2001) 2.5/4 2.8/4
21. 30 Days of Night 2.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name