Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Third Man | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Road to Perdition | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Wild at Heart | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Passenger, The ( Professione: reporter ) | N/A | 2.8/4 | |
| 5. | Citizen Kane | N/A | 3.3/4 | |
| 6. | The Bourne Identity (2002) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Shawshank Redemption | 3.0/4 | 3.5/4 | |
| 8. | Forgetting Sarah Marshall | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | American Psycho | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Paranoid Park | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Halloween (2007) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Vertigo (1958) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Casino Royale (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 |



