Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Untouchables (1987) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Maltese Falcon (1941) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Boyz n the Hood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Compulsion (1959) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Serpico | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Frenzy | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Mean Streets | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Man on Fire (2004) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Collateral | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Menace II Society | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Godfather: Part III | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Burn After Reading | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | New Jack City | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | John Q | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Analyze This | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Presumed Innocent | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | The Boston Strangler (1968) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Dark Blue | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Ocean's Eleven (1960) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | Hostage (2005) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Absolute Power | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Rising Sun | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 31. | Sister Act | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 32. | Out of Time | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 33. | Murder by Numbers | 4.0/4 | 2.4/4 |



