Actors: Samuel L Jackson
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | A Time to Kill (1996) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Die Hard: With a Vengeance | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Patriot Games | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | 1408 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Changing Lanes (2002) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Unbreakable | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Coach Carter | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Negotiator (1998) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Juice | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | S.W.A.T. | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Jackie Brown | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Menace II Society | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Black Snake Moan | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Iron Man 2 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Star Wars: Episode II - Attack of the Clones | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Star Wars: Episode I - The Phantom Menace | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Sphere | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 21. | One Eight Seven ( 187 ) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Unthinkable (2009) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 23. | xXx | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 24. | Loaded Weapon 1 | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 25. | Deep Blue Sea (1999) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 26. | Jumper | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 27. | Rules of Engagement | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | xXx: State of the Union | 2.0/4 | 1.6/4 | |
| 29. | The Great White Hype | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 30. | Resurrecting the Champ | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 31. | Shaft (2000) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 32. | The Caveman's Valentine | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 33. | Basic | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 34. | Lakeview Terrace | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 35. | Freedomland | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 36. | The Spirit | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 37. | Amos & Andrew | 1.0/4 | 1.7/4 | |
| 38. | The Man (2005) | 1.0/4 | 1.7/4 |



